Çatı izolasyonu

çatı2
catı3
çatı5
çatı4
çatı1

Çatı İzolasyonu Nedir, Önemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Yapıların en çok UV ışınlarına ve sert iklim şartlarına maruz kalan en çok yaşlanma gören bölümleri çatılarındır. Bu Bölümleri iklim şartlarından etkilenmeyecek duruma getirilmesine Çatı İzolasyonu denir.

Sürekli olarak güneş ışığı, rüzgar, yağmur ve buna benzer onlarca etkiye maruz kalan bölümleri olan çatı izolasyonlarının ilk işi yapıyı yağmur suyundan korumaktır. Düzgün yapılmayan çatı izolasyonundan oluşabilecek su sızıntıları başlarda rutubet ve cillenme yapmaya başlayarak ilk görsel belirtilerini verirken bu aslında hasır betondaki çürümenin habercisidir.

Tabiki sadece hasır beton değil su hareket edebildiği her yönde korozyon’u oluşturacağından yapının tamamını tehdit eder.

Çatı İzolasyonlarının bir diğer amacı da ısı izolasyonudur.  Yapının Çatı izolasyonu var ise ve bu izolasyon ısı kaybını azaltacak teknikler ile yapılmış ise hem suyun etkilerinden hem ısı kaybının etkilerinden korunmuş oluruz yapılmamış ise çatının bir alt katı sürekli olarak ısı kaybı yaşanacağından ekonomik olarak zarar demektir.

Nasıl Yapılır?

Gelişen inşaat sektörünün çok sayıda çözüm geliştirdiği uygulama alanlarından birisi çatı izolasyonudur. Çok ekonomik geçici çözümler olduğu gibi spesifik ve bir çok fonksiyonu birden sunan uygulamalarda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir